A beléptetés jelene és jövője

A bővülő lehetőségek világ

A beléptetés jelene és jövője
A magyar terminológia (beléptetés) egy kicsit jelentés szűkítő hatású. Az angol kifejezés (access control: „hozzáférés-felügyelet”), már tágabban kifejezi, mi mindenre is lehetnek alkalmasak ezek a megoldások. Az egyszerű „jogosult személy” beléptetésétől, nyilvántartásán (jelenléti/bérelszámolás) / nyomon követésén át, az adott szervezet különböző erőforrásainak (pl.: PC, nyomtató, italautomata) igénybevételéig széleskörű lehetőségeket kínál a már meglévő technológia is.

Természetesen, a bevezető leírtak csak abban az esetben igazak, amikor a gyártó/telepítő/felhasználó kellően megvizsgálja a rendelkezésre álló lehetőségeket és él is azokkal. A technológia nagy részét figyelmen kívül hagyva, elmondható, hogy a mai napig dominálja a piacot 125 kHz-es („proxy”) technológia. Talán nem meglepő módon, a mobil technológia térnyerésével egyre erőteljesebben terjednek a – gyorsabb, titkosított, kétutas kommunikációt biztosító - 13.56 MHz-es megoldások. Az elmúlt év megoldásai – részben a felhasználási élményre hivatkozva – arra irányultak, hogy első sorban az okostelefonokra (NFC, Bluetooth) „cseréljék” a beléptetőkártyákat és tokeneket. Így, nem kell kártyakiadással időt húzni, kisebb a valószínűsége a véletlen elvesztéseknek (a mobiljára - pláne, ha az „okos” - jobban vigyáz a felhasználó), egyszerűbb a jogosultságok kiosztása és visszavonása. Igen, itt maga a telefon kommunikál a be-/kiléptetést, PC-hez és/vagy nyomtatóhoz való hozzáférést vezérlő olvasóval.




Még tovább szűkítve a fókuszt, az alacsony energiájú Bluetooth (BLE) megoldásokat kezdték el favorizálni.
Első sorban a HID, de a cég piaci potenciáljából fakadóan, előre vetíthető, hogy néhány éven belül domináns technológiává léphet elő. A BLE mellett az szól, hogy míg az NFC valóban közeli kontaktust kíván, a BLE – alacsony energiafelhasználás mellett – akár 8-10 méteres távolság áthidalására is alkalmas. Ezzel nem csak bejáratok, de parkolók üzemeltetése kapcsán is hatékonyabb megoldásoknak ad helyet.





Mindezek mellet, az okos-zárak is kiemelt szerepet kapnak a jövő beléptető megoldásai kapcsán. Természetesen, itt is a HID viszi a prímet, de már úgy Essenben, mint az idei IFSEC-en valamennyi nagyobb (és kisebb) gyártó kínálatában megjelentek ezek a zárak. Bár ajánlják őket háztartások és kisebb vállalkozások/szervezetek számára, pillanatnyilag a szállodák és szállásadók tekinthetők a főbb piacnak, nem is véletlenül. Minimális túlzással, a legtöbb szállásadói alkalmazott munkáját feleslegessé tehetik az okos-zárak, hiszen megrendeli a szobát az interneten, online ki is fizetheti, a telefonjára lekérheti az ajtó nyitásához szükséges azonosítót, amely - a kifizetett időszak lejártát követően – alkalmazhatatlanná válik. Az Airbnb-ben érdekelt szállásadók és/vagy a lakáskiadásban érdekelt magánszemélyek és vállalkozások számára szintén hatalmas lehetőségeket rejt egy-egy ilyen megoldás.

Itt kell megemlíteni, hogy az IP migráció már „régen” elérte a beléptető rendszereket. Ennek számos előnye van, de talán a legfontosabb az egyszerűbb integrálhatóság. Könnyebben integrálható egy IP alapú rendszer harmadik fél (munkaerő/bér) nyilvántartó megoldásához, valamint más biztonságtechnikai rendszerekhez, külön kiemelve a CCTV-t. A biometriai adatokon alapuló olvasóegységek tömeges terjedését már körülbelül 10 éve prognosztizálják, de a tényleges áttörés eleddig elmaradt. Kétségtelen, hogy a repülőtéri alkalmazások terjedése dinamikus, de a vállalkozások, pláne a háztartások még kevéssé fogékonyak erre az új technológiára. Itt is most nem vettük figyelembe a mobil eszközökbe integrált ujjlenyomatolvasók piacát. A viselkedés-biometria, bár reménykeltő, még szintén gyermekcipőben jár a tömegtermelés piacán.

A protokollok tekintetében még mindig a Wiegand a vezető, de a HID – más gyártók bevonásával – egy új, nyílt, kétirányú kommunikációt lehetővé tévő protokoll (OSDP – Open Supervised Device Protocol) fejlesztésén tevékenykedik.

Gyártói meglátások szerint, a felhasználók egyre inkább teljeskörű szolgáltatásokat igényelnek. Ennek tükrében egyes gyártók a Felhő-alapú beléptetőrendszer „szoftverekben” (SaaS) látják a jövőt. Természetesen, ennek az elgondolásnak az életképességét kizárólag a jövő mutathatja meg. Egy tényleges próbálkozás volt egy testvér-területen (CCTV), erősen mérsékelt eredményességgel.

Forrás: HID Global; RFIDeas.com
Tagek:

Hirdetés
hírdetés
SecuriFocus

A SecuriFocus.com Magyarország első, a biztonságvédelmi szolgáltatások piacára szakosodott online hír- és információs portálja.
www.securifocus.com

SecuriForum

A SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia a SecuriFocus Kft. által szervezett rendezvény.
www.securiforum.com

Elérhetőség

SecuriFocus Kft.
1118 Budapest
Nagyszeben u. 24/A
Tel: (30) 942-2789
Email: info@securifocus.com
SPS MID3000RTI 1.0: az online kettős konverzió bajnoka
Olvasta már?
SPS MID3000RTI 1.0: az online kettős konverzió bajnoka